Dlaczego odchudzanie warto przeprowadzać u dietetyka?

Kategoria Ciekawostki

Istotnym problemem związanym z dietą jest takie komponowanie posiłków, aby dostarczały  one wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. W samej diecie nie chodzi bowiem tylko o liczbę kalorii, ale także o jakość posiłków. Brak niektórych substancji w diecie doprowadza do upośledzenia metabolizmu, w konsekwencji do braku postępów w diecie i w odchudzaniu. Nadwaga jest problemem złożonym, nie wynika wyłącznie z nadmiaru pożywienia względem wydatkowania energii. Dochodzą do tego często różnego typu niedobory substancji odżywczych, upośledzające metabolizm. Pewne rozwiązanie stanowi podjęcie odchudzania u dietetyka.

Nadwaga  jako problem zdrowotny

Odpowiednie skomponowanie diety, która ma być rozłożona w czasie jest szczególnie istotne w przypadku osób z dużą nadwagą oraz mocno otyłych. Tutaj często jedynym wyjściem pozostaje pomoc wykwalifikowanej osoby – dietetyka. Zadaniem dietetyka jest takie skomponowanie diety osoby walczącej z nadwagą, aby w czasie odchudzania nie traciła ona zbyt dużej ilości składników odżywczych, a co za tym idzie, aby odchudzanie nie stało się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem.

Wiele można zrobić w odchudzaniu samodzielnie, ale jeżeli nadwaga osiągnęła dużą wartość odchudzanie na własną rękę nie jest wskazane. Dodatkowym elementem wpływającym na istotną rolę dietetyka w odchudzaniu jest element psychologiczny – poczucie współpracy, bark osamotnienia w walce z nadwagą. Utrata wagi jest procesem długotrwałym i z punktu widzenia psychologii człowieka, okresem trudnym. Wsparcie i pomoc ze strony drugiego człowieka czynią ten proces znacznie łatwiejszym, pomagają przezwyciężać trudności, dodają wiary we własne siły, zwiększają więc efektywność podejmowanych wysiłków. Zachęcamy do korzystania z fachowej pomocy w odchudzaniu, zwłaszcza osoby otyłe i z dużą nadwagą. To znacznie zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.