Zero kalorii - czy istnieją takie produkty?

Kategoria Kalorie

Przede wszystkim, podejmując ten temat należy się zastanowić, co to są kalorie. Prawie każdy z odchudzających się liczy kalorie, ale czy wielu wie tak naprawdę, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Kalorie to inaczej  ilość energii, jaka jest uwalniana podczas trawienia posiłku. Skąd więc różnice w wartości kalorycznej poszczególnych produktów? Wszyscy walczący z nadwagą, nawet jeżeli nie znają wartości kalorycznej poszczególnych posiłków, to wiedzą doskonale, że są potrawy wysokokaloryczne i niskokaloryczne. Czym więc różnią się jedne od drugich i jakie to ma znaczenie praktyczne dla osoby odchudzającej się?

Jeżeli jakiś posiłek ma dużo kalorii, mówimy o nim „wysokokaloryczny”, co oznacza, że jego spożycie wiąże się z uwolnieniem dużej ilości energii. Jakie to ma konsekwencje dla naszej diety i sylwetki? Okazuje się, że ogromne, ponieważ energia jest nam potrzebna do wykonywania rozmaitych czynności (w tym czynności życiowych podstawowych, pracy umysłowej oraz aktywności fizycznej). Na ogół niestety jest tak, że przyswajamy posiłki, które uwalniają więcej energii niż jesteśmy w stanie zużyć, w związku z czym ta dodatkowa energia jest przez nasz organizm pochłaniana i sprytnie zamieniana w tłuszcz, który w konsekwencji doprowadza nasz do nadwagi po pewnym, rzecz jasna, najczęściej dłuższym czasie.

Zapobieganie temu procesowi przyrostu tłuszczu w naszym organizmie jest stosunkowo proste- -mamy do wyboru mniej jeść (oczywiście chodzi nie o objętość posiłków, ale ich wartość kaloryczną) lub postarać się wydatkować więcej energii. Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku uzyskamy efekt zmniejszenia przyrostu tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

Produkty i kalorie

Jak już wiemy, potrawy różnią się kalorycznością, często nawet znacznie. Aby schudnąć, musimy ograniczyć kaloryczność potraw. Ale czy istnieją potrawy bądź produkty pozbawione kalorii w ogóle? Niestety, nie, chociaż dobra wiadomość jest tak, że występuje dość dużo produktów o znikomej kaloryczności, a praktycznie sytuacja wygląda tak, że na samo trawienie tego pokarmu organizm zużyje więcej energii niż taki pokarm dostarcza. Zatem, w tym sensie można znaleźć produkty o zerowej, a nawet „ujemnej” kaloryczności. Jakie to produkty? W tej grupie znajdują się przeważnie warzywa o znacznej zawartości wody i znikomej zawartości węglowodanów. Należy tu wymienić przede wszystkim ogórki, sałatę, cukinię, kabaczki, dynię, rzodkiewkę, kapustę (także pekińską) kalafiory oraz brokuły. Niestety, produkty o „ujemnej kaloryczności mają jedną podstawową wadę – są bardzo mało sycące, praktycznie nie można się nimi najeść, a w konsekwencji utrudniają skuteczne pozbycie się nadwagi w sposób zdrowy i sprawny. Jak się okazuje, nasz organizm to skomplikowana „maszyna”, dlatego odchudzanie bywa niezwykle trudne.