Co sprzyja nadwadze?

Kategoria Waga i wymiary

Nadwaga jest skutkiem wielu złożonych procesów. Niestety, wbrew obiegowym opiniom nie wynika z zaniedbania czy braku samodyscypliny. Przyczyny nadwagi są złożone i często trudne do jednoznacznej kwalifikacji. Obecnie nadwaga stała się istotnym problemem nie tylko w wymiarze osobowym, ale także społecznym. Z nadwagą można walczyć skutecznie pod warunkiem, że mamy odpowiednia wiedzę i motywację. Jeśli chodzi o środki wspomagające odchudzanie, na rynku mamy naprawdę duży wybór takich specyfików.  Niezależnie od tego, wszyscy chyba się zgodzimy, że najlepszym wyjściem, zamiast walki z nadwagą, będzie próba zapobieżenia jej, o ile to możliwe.

Klucz do nadwagi jest w dzieciństwie

Lekarze są zgodni co do tego, że dla procesu przybierania na wadze kluczowym okresem jest dzieciństwo – to wówczas następuje ukształtowanie nawyków żywieniowych (również tych błędnych) oraz powstają komórki tłuszczowe, których liczba pozostaje już niezmieniona przez całe życie – zmienia się jedynie objętość każdej z pojedynczych komórek tłuszczowych. Stąd prosty wniosek, że osoby, które w dzieciństwie posiadają większą ilość komórek tłuszczowych są znacznie bardziej narażone na ryzyko nadwagi i otyłości w życiu dorosłym. Co to oznacza dla pojedynczego człowieka? Nieustanna walkę o utrzymanie lub uzyskanie szczupłej sylwetki. Zazwyczaj zapobieganie jakimkolwiek zjawiskom jest proszę niż walka z nimi. Tak jest również w przypadku nadwagi i otyłości. Przekarmiane w dzieciństwie, zwłaszcza w połączeniu z brakiem ruchu, stanowi duże prawdopodobieństwo konieczności nieustannego pilnowania wagi w życiu dorosłym.

Niewłaściwa dieta

Nadwadze sprzyja niewątpliwie źle dobrana dieta. Nie chodzi tu o kaloryczności posiłków rozumiana wprost, ale o rodzaj przyswajanego pożywienia. Współczesne osoby odchudzające się bardzo często popełniają jeden podstawowy błąd – koncentrują się tylko na liczeniu kalorii, zapominając o tym , że, potocznie mówiąc „kaloria kalorii nierówna” i zjeść miskę sałatki zawierającą 600 kcal to zupełnie cos innego niż zjeść tabliczkę czekolady o takiej samej wartości kalorycznej. Chociaż niektórym osobom trudno to będzie zaakceptować, w pierwszym przypadku nasza waga nie wzrośnie, ale po zjedzeniu tabliczki czekolady najprawdopodobniej przytyjemy. Regularne spożywanie tzw. „pustych kalorii’ niemal gwarantuje nam nadwagę

Predyspozycje genetyczne do nadwagi i otyłości

Czy nadwaga jest dziedziczna? Często się nad tym zastanawiamy, zwłaszcza obserwując całe rodziny dotknięte tym problemem. Część naukowców jest zdania, że istnieje genetyczna skłonność do nadwagi, jednak zdaniem innych badaczy, sedno sprawy tkwi gdzie indziej – to raczej błędne nawyki żywieniowe obecne w rodzinie powodują, że nadwaga dotyczy wielu spokrewnionych osób. Należy przypuszczać, że, jak zwykle, prawda leży pośrodku – niewątpliwie każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która jedząc dużo, po prostu nie tyje i jedną, która pomimo zjadania niewielkich porcji, walczy z nadwagą. To nas składania do myślenia, że istnieją pewne mechanizmy genetyczne, wpływające na skłonność do magazynowania tłuszczu przez człowieka. Nawet, jeżeli uważamy, że mamy pewne obciążenia genetyczne związane z nadwagą, w żadnym wypadku nie zwalniają one nikogo z konieczności dbania o sylwetkę, a wręcz przeciwnie – znając swoje słabości, tym bardzie powinniśmy pilnować diety i nie dopuszczać do dużej nadwagi, ponieważ będzie to problem już znacznie trudniejszy do rozwiązania. Pamiętajmy, że zaniedbana nadwaga przeradza się w otyłość, a tę już znacznie trudniej zlikwidować.