Odchudzanie w pytaniach i odpowiedziach

Kategoria Waga i wymiary

Czy da się schudnąć nie jedząc kolacji?


Jedną z możliwości odchudzania, która często stosujemy jest omijanie niektórych posiłków, zwłaszcza kolacji. Często osoba, która dopiero zaczyna się odchudzać, najpierw rezygnuje z kolacji. Jest to tak popularna metoda odchudzania, że chyba każda osoba walcząca z kilogramami choć raz w życiu ją wypróbowała. Czy jest to skuteczna metoda? To zależy od całodziennego jadłospisu osoby, która się odchudza. Wydaje się, że oczywiście można schudnąć nie jedząc kolacji, jednak należy pamiętać, iż w zamian za rezygnacje z jednego posiłku, nie można nadrabiać pominiętych kalorii w następnych. Krotko mówiąc, chodzi o to, aby nie zjedzenie kolacji nie wiązało się z dodatkową porcją przy porannym posiłku, ani tez nie powodowało, ze następnego dnia zjemy bardzo obfity obiad, ponieważ w takim wypadku na pewno nie schudniemy. Nie ma siły - nie da się schudnąć bez zmniejszenia dziennej racji żywności, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Czy schudnę bez ćwiczeń?


Wszędzie, gdzie czytamy o odchudzaniu, widzimy jako integralny element tego procesu ćwiczenia fizyczne. Jak zatem schudnąć, jeżeli nie lubimy ćwiczyć, albo nie mamy czasu na siłownię lub inne formy ruchu? Czy to w ogóle jest możliwe? Sama utrata wagi jest oczywiście możliwa nawet bez jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych, to jasne, ale czy naprawdę o to dokradnie nam chodzi? Zastanówmy się, co mamy na myśli mówiąc „schudnąć”, bo jeśli chodzi o zgubienie tkanki tłuszczowej, która nadmiernie nam się w różnych partiach ciała odłożyła, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Rezygnując z ćwiczeń fizycznych niestety spowalniamy tempo metabolizmu, co ma fatalny wpływ na stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Chodzi o to, że w ciele zaczyna dominować zbytnio tkanka tłuszczowa, bo tkanka mięśniowa zaczyna się spalać jako pierwsza, kiedy zaczynamy ostrą dietę. Zatem, wniosek jest prosty: zbudowanie ładnej, zgrabnej sylwetki, jest niemożliwe bez ćwiczeń fizycznych.

Czy schudnę nie jedząc po 18-tej?


Czy dobrym sposobem na odchudzanie jest rezygnacja z posiłków po godzinie 18-tej? To bardzo dobry pomysł, jednak pod warunkiem, że nasz dzień jest stosunkowo wcześnie rozpoczynany, a spać kładziemy się ok. 21-22. Nie można bowiem pozwolić na to, aby człowiek prowadzący normalną aktywność fizyczną nie dostarczał sobie żadnego pożywienia (kalorii). Jeżeli taka sytuacja ma miejsce to, podobnie jak w przypadku rezygnacji z wieczornych posiłków, organizm człowieka przechodzi w tryb „oszczędny” i zaczyna gromadzić zapasy, gospodarując bardzo oszczędnie dostarczana energią. Cóż to oznacza? Że będziemy mieli problem z przemiana materii. Niska przemiana materii spowoduje, że każda ilość kalorii, jaka spożyjemy w ciągu dnia będzie natychmiast zamieniana w tłuszcz. Niestety, konsekwencje takich procesów to zamiast schudnięcia, tycie, a tego przecież nie chcemy. Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji? Racjonalne odżywianie i rezygnacja z normalnego posiłku wieczorem, a zamiast tego zjedzenie niskokalorycznej przekąski na minimum 3 godziny przed snem w połączeniu z umiarkowaną aktywnością fizyczna będzie najlepszym rozwiązaniem i pozwoli schudnąć szybko i bezpiecznie.

Ile kilogramów chudnie się po porodzie?


To, ile i w jakim czasie schudniemy po porodzie jest do pewnego stopnia kwestią indywidualną. Problem ten zależy jednak jeszcze od kilu innych kwestii. Liczy się to, ile kobieta przytyła w trakcie ciąży - jeżeli było to dużo kilogramów, to zrzucenie takiej nadwagi nie będzie proste. Jeżeli jest to osoba z natury szczupła, ale w ciąży znacząco przytyła, zrzucenie wagi będzie jednak łatwiejsze niż w przypadku osoby, która zawsze miała problemy z wagą, a trakcie ciąży nasiliły się one jeszcze bardziej. Zgodnie z normami wskazywanymi przez lekarzy, w okresie ciąży powinno się przybrać na wadze od 10 do 15 kilogramów. Osoba szczupła naturalnie może przybrać więcej, osoba mocniejszej budowy, a tym bardziej z nadwaga nie powinna przekroczyć 13 kg. w praktyce często tak nie jest i powrót do sylwetki sprzed ciąży jest trudny. Średnio powrót do wagi jaką się miało przed ciążą zajmuje od 2 do 12 miesięcy. Norma, jak widać, jest szeroka, ale mimo to jest wiele kobiet, które nigdy nie wracają do wagi sprzed ciąży. Jeżeli dieta i ćwiczenia nie pomagają, może warto taka sytuacje zaakceptować.


Ile najwięcej można schudnąć w tydzień?


Różne diety cud obiecują szybkie schudnięcie nawet do 10 czy 15 kilogramów w ciągu tygodnia albo dwóch. To wszystko to mity.. Nie da się w żadnym wypadku trwale schudnąć (czyli pozbyć się tkanki tłuszczowej) w ilości 10 kilogramów w ciągu tygodnia czy 10 dni, a nawet w ciągu 2 tygodni. Jest to niemożliwe, a preparaty i diety, które takie rzeczy obiecują po prostu mijają się z prawdą. Jeżeli odchudzanie będzie bardzo rygorystyczne, to pozbędziemy się wody i mięśni, a nie tłuszczu. Co więcej, zafundujemy sobie taki zwrot w przemianie materii, że po zakończeniu diety będziemy tyć od wszystkiego, co zjemy, a nie o to nam przecież chodzi. Jeżeli mamy nadwagę, rozpoczęcie odchudzania będzie nas wprawiało w dobry nastrój, ponieważ na początku będziemy chudnąć nadzwyczaj szybko, zwłaszcza, jeśli odchudzamy się po raz pierwszy. Ale takie tempo nie ma szans się utrzymać dłużej, dlatego potem chudniemy coraz wolniej. W ciągu pierwszego tygodnia odchudzania można maksymalnie schudnąć 5 kilogramów, ale nie będzie to czysty tłuszcz, ale mieszanka wody, tłuszczu i mięśni.