Rozruszaj mięśnie poprzez ćwiczenia izometryczne

Kategoria Fitness

Współczesny styl życia wymusza na nas przyjmowanie przez większość dnia pozycji siedzącej lub stojącej. Siedzący tryb życia i brak ruchu przyczynia się w prosty sposób nie tylko do wzrostu ilości tkanki tłuszczowej, ale też do przedwczesnej utraty sprawności naszego organizmu. Podobnie niekorzystny wpływ na kręgosłup ma obciążanie wciąż tych samych partii mięśni i ścięgien, na przykład częste i długotrwałe siedzenie w pozycji skulonej. Jedną z form walki z tymi następstwami są ćwiczenia izometryczne nazywane też gimnastyką dla leniwych. Ćwiczenia te, chociaż niektórym mogą się wydawać tak proste, że aż nieefektywne, są naprawdę świetnym treningiem kształtującym naszą sylwetkę, pod warunkiem jednak, ze będą wykonywane starannie i systematycznie.

Na czym polega ta „gimnastyka dla leniwych”?


Jest prosta - nie wymaga żadnych skłonów, przysiadów, podskoków, nie obciąża serca, nie męczy. Ćwiczenia te można wykonywać praktycznie w każdej wolnej chwili - w pracy przy biurku, stojąc na przystanku, czekając w kolejce, a nawet leżąc w łóżku. Sposób wykonywania ćwiczeń izometrycznych jest bardzo prosty: należy napinać określone grupy mięśni z maksymalną siłą, w sekwencjach około 6-sekundowych. Opór stawiany mięśniom powinien być na tyle silny, aby uniemożliwiał ruch gimnastykowanej grupy mięśni. Pamiętajmy, aby napinanie mięśni odbywało się płynnie i stopniowo. Poniżej opisujemy kilka przykładowych ćwiczeń izometrycznych:

Ćwiczenie 1 – w każdej sytuacji, kiedy przez pewien czas musisz przetrwać w pozycji stojącej – np. podczas mycia zębów, przygotowywania posiłków, stania w kolejce, czekania na przystanku itp. przez kilka sekund staraj się jak najmocniej wciągnąć mięśnie brzucha, postaraj się przy tym regularnie, spokojnie oddychać. Ćwiczenie powtórz przynajmniej kilka razy.

Ćwiczenie 2 – Kilka razy dziennie stań w lekkim rozkroku, weź do ręki kawałek tkaniny, może to być np. ręcznik, unieś go wysoko nad głowę i w takiej pozycji rozciągaj go przez kilka sekund. Ćwiczenie powtórz kilka razy.

Ćwiczenie 3 – Leżąc na plecach z rękami wdłuż tułowia wciskaj mocno głowę w poduszkę, wytrzymaj kilka sekund. Ćwiczenie powtórz kilka razy.