Co zawierają preparaty odchudzające?

Kategoria Suplementy diety

Środki odchudzające dostępne na rynku pomagają nam w walce z nadwagą i otyłością. Są coraz bardziej popularne. W zestawieniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną są naprawdę skuteczne. Szeroka oferta tych specyfików na rynku powoduje, że trudno nam zdecydować, który suplement wybrać. Poszczególne suplementy i „spalacze tłuszczu” działają bowiem w oparciu o różne substancje aktywne. Warto więc je poznać, aby dokonać najwłaściwszego dla siebie wyboru. Przyjrzyjmy się pokrótce zawartości i działaniu różnorodnych składników tabletek odchudzających.

Przegląd substancji aktywnych stosowanych w walce z nadwagą


W skrócie, składniki aktywne popularnych preparatów odchudzających możemy podzielić na:

- zmniejszające łaknienie

- hamujące wchłanianie tłuszczów

- wspomagające spalanie tłuszczu w przewodzie pokarmowym

- przyspieszające przemianę materii

Substancje zmniejszające łaknienie


Do grupy substancji wpływających na zmniejszenie apetytu należą preparaty zawierające błonnik pokarmowy oraz pektyny. Działanie tych składników polega na znaczącym zwiększaniu swej objętości w żołądku poprzez pęcznienie, w wyniku czego nie mamy ochoty na duże porcje jedzenia, gdyż szybko czujemy się syci. Zazwyczaj środki oparte na działaniu tych składników wymagają popijania dużą ilością wody.
W grupie środków redukujących apetyt znajdziemy także tabletki zawierające chrom organiczny. Pierwiastek ten wzmacnia działanie insuliny i zapobiega wahaniom poziomu cukru we krwi, w związku z czym znacząco redukuje tzw. „napady wilczego apetytu”, zwłaszcza na słodycze. Jest zatem pomocny szczególnie dla osób, którym bardzo trudno jest wytrwać na diecie ze względu na niepohamowany apetyt na słodycze.
Do grupy tej należy także substancja pozyskiwana z pancerzy morskich skorupiaków – chitosan, który oprócz efektu pęcznienia i redukowania apetytu, ma też działanie absorbujące tłuszcz z przewodu pokarmowego.

Substancje hamujące wchłanianie tłuszczów i cukrów


Wśród składników wpływających hamująco na wchłanianie zarówno tłuszczu, jak i cukrów w przewodzie pokarmowym prym wiodą: chitosan oraz fasolamina. Chitosan jest substancją pozyskiwaną z pancerzy skorupiaków morskich. Działanie chitosanu można krótko opisać jako zatrzymujące cząsteczki tłuszczu. Sam chitosan nie ulega trawieniu, natomiast znakomicie absorbuje nadmiar tłuszczu z pożywienia, który zamiast zostać przyswojony jest po prostu wydalony. Fasolamina (składnik wyciągu z fasoli) redukuje z kolei wchłanianie skrobi z pokarmów (np. ziemniaków, makaronu, chleba), która inaczej byłaby przekształcona przez nasz organizm w cukry proste, następnie strawiona i odłożona w postaci tkanki tłuszczowej.

Składniki wspomagające spalanie tłuszczu


Najpopularniejsze „spalacze tłuszczu” to:

l – karnityna – substancja wytwarzana w nerkach oraz wątrobie przy współudziale żelaza oraz witamin C, PP i B6. Ponieważ niedobór tej substancji prowadzi między innymi do nadwagi i otyłości, powszechnie uważana jest za środek odchudzający. L- karnityna spala tłuszcz oraz obniża cholesterol, jednak jej zażywanie musi być wspomagane ćwiczeniami fizycznymi. L – karnityna tylko pomaga bowiem w spalaniu uwolnionej podczas ćwiczeń tkanki tłuszczowej.
CLA – jest to sprzężony kwas linolowy, występujący naturalnie między innymi w mleku i jego przetworach. Blokuje on rozrost komórek tłuszczowych oraz pomaga w spalaniu zmagazynowanego tłuszczu. CLA zapobiega też miażdżycy. Dodatkowo pomaga budować masę mięśniową.
HMB - (B-hydroxy-B-metylomaślan) jest substancją, która powoduje redukcję tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym budowaniu tkanki mięśniowej, więc pozwala pięknie wyrzeźbić sylwetkę
HCA – (kwas hydroksycytrynowy) uniemożliwia rozrost tkanki tłuszczowej, przyspiesza także jej rozpad. Substancja ta wykazuje też działanie zmniejszające przemianę glukozy w tłuszcz, dlatego jest polecana osobom, którym trudno zrezygnować ze słodyczy.

tyrozyna – wspomaga pozyskiwanie energii z tkanki tłuszczowej, zmniejsza apetyt, wpływa też na obniżenie poziomu cholesterolu. Oprócz efektu odchudzającego, tyrozyna wykazuje działanie poprawiające wydolność organizmu oraz poprawiające samopoczucie.

kofeina – przyspiesza metabolizm, zwiększając zapotrzebowanie na tlen, działa moczopędnie, wspomaga odchudzanie poprzez stymulację spalania tkanki tłuszczowej

guarana – ekstrakt tropikalnej rośliny, której właściwości odchudzające oparte są na zawartej w niej kofeinie. Guarana przyspiesza spalanie kalorii, wpływa korzystnie na wydolność organizmu, hamuje uczucie głodu.

efedryna – bardzo efektywna substancja, jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zachowaniu mięśni. Jest bardzo silnym reduktorem tłuszczu, zwłaszcza w połączeniu z kofeiną, jednak ze względu na liczne raporty na temat skutków ubocznych, jest bardzo kontrowersyjna i rzadko stosowana.

Środki łagodnie przyspieszające przemianę materii


- herbatki ziołowe, wspomagające metabolizm, działają jednocześnie moczopędnie

- preparaty ananasa, zawierające enzym (bromelinę), usprawniającą i przyspieszającą metabolizm

- ocet winny -  korzystnie wpływa na przemianę materii oraz wspomaga usuwanie jej ubocznych produktów

- herbata czerwona (Pu- Erh) – nazywana „niszczycielem tłuszczu” znakomicie wspomaga odchudzanie poprzez redukcję zbędnego tłuszczu (wg niektórych źródeł – bez konieczności stosowania diety) i przyspieszenie metabolizmu komórkowego. Wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu

- herbata zielona – podobnie jak czerwona, obniża poziom cholesterolu, przyspiesza metabolizm tłuszczów, posiada także właściwości moczopędne.