Nadwaga groźniejsza dla mężczyzn

Kategoria Waga i wymiary

Doskonale wiemy, że nadwaga, a zwłaszcza otyłość nie są obojętne dla zdrowia. Okazuje się jednak, iż dodatkowe kilogramy są bardziej niebezpieczne dla mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje?

Decydujące znaczenie ma sposób rozmieszczenia dodatkowych kilogramów. Kobieca sylwetka ma tendencje do odkładania tłuszczu głównie na udach, pośladkach i biodrach, u panów nadwaga ma najczęściej charakter brzuszny. Podatność na wiele chorób spowodowanych nadwagą i otyłością zależy bowiem nie tylko od wagi, ale także, a może nawet przede wszystkim, od kształtu ciała. Najbardziej negatywny wpływ na zdrowie ma otyłość występująca głównie wśród mężczyzn, w której tłuszcz gromadzi się głównie na brzuchu. Jest to spowodowane odkładaniem się tłuszczu wewnątrz powłok brzusznych, wokół organów wewnętrznych. Nadmiar tłuszczu odkłada się także w naczyniach krwionośnych tworząc tzw. blaszki miażdżycowe i zamykając stopniowo światło naczynia, co z kolei grozi udarem mózgu lub zawałem serca. Otyłość brzuszna to także większe ryzyko nadciśnienia i cukrzycy. Mężczyźni powinni ogólnie pilnować, aby nie przekroczyć 95 cm w obwodzie brzucha.

Nadwaga i otyłość brzuszna u kobiet

W przypadku kobiet punktem zwrotnym jest menopauza, ponieważ po tym okresie kobieca sylwetka zaczyna zmieniać proporcje – brzuchma zdecydowanie większe tendencje do gromadzenia tłuszczu, co podnosi ryzyko chorób krążenia i zawału serca. Dodatkowe zagrożenie w przypadku pań stanowi zmniejszanie się poziomu estrogenów, które do okresu menopauzy chronią organizm kobiecy przed chorobami układu krążenia i zawałem serca. Warto pamiętać, że ryzyko zachorowania na te choroby rośnie wraz z….rozmiarem brzucha. Przyjmuje się zasadę, iż obwód pasa u kobiet nie powinien przekroczyć ½ wzrostu .Tak więc obwód talii dla kobiety o wzroście 160 cm maksymalny z punktu widzenia ryzyka chorób układu krążenia wynosi 80 cm, ale dla kobiety o wzroście 180 cm już 90 cm.

Pewnym pocieszeniem niech będzie fakt, że nadwagi zlokalizowanej w obrębie brzucha i talii jest stosunkowo łatwo się pozbyć. Tłuszcz zgromadzony na brzuchu, w porównaniu z tłuszczem zlokalizowanym na biodrach i udach, łatwiej poddaje się zarówno diecie, jak i ćwiczeniom fizycznym.