Jajka w diecie

Zapewne wielu z nas, zwłaszcza osób zmagających się z nadwagą, jajka kojarzy z pokarmem kalorycznym, tuczącym, wpływającym na wzrost poziomu cholesterolu oraz miażdżycę. Z drugiej strony, jajka są częstym składnikiem różnorodnych diet odchudzających, w tym dość restrykcyjnych. Warto wymienić choćby dietę hollywoodzką, od lat bardzo popularną wśród amerykańskich aktorek. Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości na temat wartości odżywczej i kaloryczności jajek.

Czy jajka są wysokokaloryczne?

Wysoka kaloryczność produktu jest pojęciem do pewnego stopnia względnym. Wystarczy przyjrzeć się kaloryczności jajek – 1 jajko ma przeciętnie od 70 do 90 kalorii. Czy to dużo, czy mało? To zależy… Na pierwszy rzut oka wydaje się jasne, że jajka mają niewiele kalorii. Problem powstaje w sposobie ich przyrządzania. Jajka możemy jeść w formie gotowanych na miękko (są najlżej strawne), na twardo (mogą być dla niektórych osób ciężkostrawne), w formie jajecznicy (tutaj kaloryczność jajek wielokrotnie wzrasta!), jajek sadzonych (również wysoka kaloryczność), jajek w majonezie (niemalże bomby kaloryczne!) itp. Niewątpliwą zaletą jajek jest natomiast to, że są one pokarmem sycącym, na długi czas zaspokajającym głód. Stąd ich popularność w dietach odchudzających. Jajka mogą znakomicie wspierać dietę odchudzającą, a nawet stanowić jej główny składnik, pod warunkiem, że zjadane są bez dodatku tłuszczu i sosów, najlepiej same lub z dodatkiem warzyw. Dieta oparta na jajkach nie może trwać zbyt długo, ponieważ nadmiar jajek obciąża wątrobę i nerki.

Jakie są najważniejsze, z punktu widzenia odchudzania, zalety jajek?

  1. 2jajka to posiłek około 160 – 180 kalorii, a dobrze i na długo syci
  2. Są smaczne (chociaż niektórzy jajek wręcz nie tolerują, większości z nas bardzo smakują)
  3. Zawierają niemal pełen zestaw pierwiastków i witamin istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu (mniejsze ryzyko niedoboru tych substancji podczas diety)
  4. Są bogate w żelazo (zapobiegają anemii)
  5. Zawierają duże ilości łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka, zapobiegającego utracie mięśni podczas odchudzania (najwięcej białka, wbrew pozorom, jest w żółtku!)
  6. Naprawdę pomagają schudnąć!

Według ostatnich badań, cholesterol zawarty w żółtkach jaj, wbrew powszechnym opiniom, nie wpływa istotnie na podniesienie poziomu złego cholesterolu w organizmie. Jeżeli tylko jajka nam smakują, nie ma powodu, żeby osoby walczące z nadwagą miały z nich rezygnować. Jeżeli jednorazowo w jednym posiłku zjemy 1 – 2 jajka, na pewno nie utyjemy i nie zaprzepaścimy efektów diety. Spokojnie możemy włączyć jajka do diety, także odchudzającej.Nie można się oczywiście jajkami przejadać, ale to dotyczy przecież większości produktów spożywczych.