Dieta makrobiotyczna

Kategoria Popularne diety

To ciekawa alternatywa dla wszystkich zestresowanych, narzekających na chroniczne zmęczenie, nadwagę i wiele innych dolegliwości wynikających z nieprawidłowego odżywiania. Jest to właściwie sposób na życie, być może nie najprostszy, ale jego efektyrekompensują w pełni poniesiony trud. Czysta cera, szczupła sylwetka oraz wspaniałe samopoczucie, energia i witalność – to tylko niektóre pozytywne efekty diety makrobiotycznej.

Zasady diety makrobiotycznej

Makrobiotyka polega na odnajdywaniu w potrawach równowagi między elementami jin i jang (odpowiednikami pierwiastka męskiego i kobiecego w przyrodzie). Są one jednocześnie przeciwstawne względem siebie i wzajemnie uzupełniające się.

Energia jin to energia ochładzająca. Taki typ energii mają: owoce, słodycze, alkohol, produkty mleczne, a także kawa i herbata.

Energię jang (ogrzewającą) reprezentują: mięso, jajka oraz rafinowana sól.

Oprócz wyżej wymienionych typów produktów, mamy również produkty o zrównoważonej energii. Należą do nich:kasze, dziki oraz brązowy ryż, nie rafinowana sól, warzywa strączkowe, orzechy, nie rafinowany olej, pozostałe warzywa.

Jak odżywiać się zgodnie z makrobiotyką?

  1. Podstawę diety powinny stanowić potrawy o zrównoważonej energii
  2. Należy żywic się tylko tym, co wyrosło lub zostało wyhodowane w odległości nie większej niż około 100 km od miejsca zamieszkania (odpadają zatem wszelkie cytrusy, kawa, herbata, kakao itp.)
  3. Należy zjadać wyłącznie produkty naturalne(wyprodukowane naturalnymi metodami), rezygnujemy z produktów szklarniowych, nowalijek itp.
  4. Przechowywanie żywności również ma być w 100% naturalne – nie jemy żadnych konserw, koncentratów, mrożonek
  5. Eliminujemy wszystko, co sztucznie aromatyzowane, konserwowane, barwione, rafinowane (nie jemy białej mąki, białego ryżu, białego cukru, rafinowanych olejów, a także żadnych sproszkowanych produktów i półproduktów).
  6. Eliminujemy mleko ( wg zasad makrobiotyki jest to pokarm odpowiedni dla cieląt, nie dla ludzi)

Zgodnie z zasadami makrobiotyki, wszelkie choroby i niedomagania wynikają z braku równowagi energetycznej (za dużo produktów jinlub za dużo energii jang w pożywieniu).

Według makrobiotyki zdrowy człowiek:

- czuje się pełen energii

- szybko się regeneruje po wysiłku

- ma dobry apetyt na zdrowe produkty

- ma dobry humor

- ma dobrą pamięć i sprawny umysł

- cechuje go zdrowy, mocny sen

- jest pogodny i do innych odnosi się z szacunkiem

Jeżeli kogoś zainteresowała idea diety makrobiotycznej, może bliżej zainteresować się tematem. Stosowanie diety makrobiotycznej wymaga bowiem sporej wiedzy na temat odżywiania i przygotowywania produktów.