Kapsułki czy tabletki odchudzające

Kategoria Suplementy diety

Decydując się na stosowanie środków przyspieszających odchudzanie, oprócz rodzaju preparatu, istotnym czynnikiem, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze właściwego suplementu jest postać, w jakiej dany specyfik ma być zażywany. Suplementy redukujące nadwagę, ze względu na formę podania, możemy podzielić na tabletki odchudzające, kapsułki oraz preparaty w płynie o ww. działaniu.

Obecnie na rynku ## odchudzających dominują środki w postaci kapsułek, natomiast popularność z reguły tańszych tabletek odchudzających jest wyraźnie mniejsza.

Zasadnicza różnica pomiędzy kapsułkami a tabletkami wynika z szybkości uwalniania i przyswajania przez organizm substancji aktywnych. Kapsułka zbudowana jest z żelatynowej otoczki i zawartej wewnątrz sproszkowanej substancji. Zawarte w kapsułce substancje czynne zostają całkowicie wchłonięte w przewodzie pokarmowym w ciągu kilkudziesięciu minut, a sam proces wchłaniania rozpoczyna się już po kilku minutach. Jest to szczególnie ważne w przypadku substancji, które powinny być możliwie szybko przyswojone przez organizm (np. L-karnityna zażywana przed wysiłkiem fizycznym).Tabletka natomiast, ze względu na zawarte w niej substancje zbrylające, rozpuszcza się powoli, a proces wchłaniania substancji aktywnych może trwać do kilku godzin. Stąd właśnie tabletki odchudzające z określoną zawartością L-karnityny będą mniej skuteczne niż kapsułki. Oczywiście nie oznacza to, że tabletki można uznać za całkowicie nieprzydatne w suplementacji. Mogą one być z powodzeniem stosowana tam, gdzie zawarte w nich aktywne związki powinny wchłaniać się powoli np. preparaty witaminowo-mineralne. Jeżeli zaś chodzi o tabletki odchudzające, to znajdą one zastosowanie głównie w przypadku ##, które należy zażywać wraz z posiłkiem.