Składniki preparatów odchudzających - l-karnityna

Kategoria Suplementy diety

Suplementacja dietetyczna mająca na celu redukcję masy ciała znajduje powszechne zastosowanie jako istotne wsparcie w walce z nadwagą oraz otyłością. Działanie tego rodzaju ## polega w skrócie na ograniczeniu wchłaniania składników pokarmowych, aktywacji spalania tkanki tłuszczowej, podniesieniu poziomu przemian energetycznych oraz poprawie proporcji sylwetki poprzez kształtowanie tkanki mięśniowej.

Aktywacja spalania tkanki tłuszczowej

Podstawowym paliwem energetycznym dla organizmu człowieka są węglowodany. Otrzymujemy je bezpośrednio z pożywienia, mamy także pewien niewielki zapas zmagazynowany w wątrobie w postaci glikogenu. Jeżeli dostępne zapasy węglowodanów zostaną wyczerpane, organizm przystępuje do spalania białek, głównie pochodzących z mięśni, a nie, jak niektórzy sądzą, tkanki tłuszczowej. Dopiero w następnej kolejności zostają uruchomione rezerwy tłuszczu. Jak zatem zmobilizować organizm do uruchomienia rezerw tłuszczowych? Należy nasilić transport kwasów tłuszczowych do komórek mięśniowych. Substancją aktywizującą te procesy jest l-karnityna.

L-karnityna - działanie

L-karnityna jest wprost niezbędna, aby tłuszcz mógł zostać zamieniony w energię. Zastosowanie tego suplementu odchudzającego może nawet o 70% zwiększyć udział tłuszczu w przemianie materii. L-karnityna z jednej strony wpływa na redukcję zapasowej tkanki tłuszczowej, z drugiej zaś ogranicza odkładanie się tłuszczu przyswojonego z pożywieniem. Jeżeli zostanie spożyta przed wysiłkiem fizycznym, znacznie zwiększa wydolność organizmu.
Maksymalne stężenie osiąga ona około 2 godziny po spożyciu. Jest szczególnie skuteczna u osób o przynajmniej umiarkowanej aktywności fizycznej.
Podstawowe zadania l-karnityny w naszym organizmie to:
- zwiększenie wykorzystania tłuszczów do przemian energetycznych
- redukcja tkanki tłuszczowej oraz zapobieganie odkładaniu się tłuszczu
- poprawa wydolności organizmu
- poprawa odporności na zmęczenie i stres, wspomaganie odnowy biologicznej
- wspomaganie detoksykacji organizmu
Nic zatem dziwnego, że l-karnityna jest podstawowym składnikiem tzw. „fat burners” czyli spalaczy tłuszczu, zawierających z reguły kombinację składników odchudzających.

W artykule wykorzystano fragment ksiązki „Medycyna sportowa” pod red. Prof. Dr hab. N. med. M. Mądrasia, W-wa 2004