Dobieranie ubioru do sylwetki z nadwagą

Dobieranie ubioru do sylwetki z nadwagą

Czasy, kiedy kobiety noszące ubrania w rozmiarach większych niż 38, 40 ukrywały swoje kształty w niekształtnych i niemodnych strojach, na szczęście już minęły. Obecnie nawet bardzo puszyste panie zachęca się do eksperymentowania z modą, kolorami, deseniami. Każda kobieta, nawet ta z dużą nadwagą, może wyglądać pięknie i elegancko. Zastanówmy się zatem i spróbujmy określić, krok po kroku, z jakimi problemami mamy do czynienia w przypadku puszystej sylwetki, oraz, jak im skutecznie zaradzić. Na początek warto zaznaczyć, ze nie wszystkie kobiety z nadwagą wyglądają tak samo -nadprogramowa ilość kilogramów może być mniejsza lub większa, więc i sylwetka będzie szczuplejsza i tęższa. Poza tym, wyróżniamy przynajmniej kilka podstawowych typów sylwetki, gdzie tłuszcz magazynowany jest w różnych jej częściach. Kobiety o budowie gruszki maja problem z obfitymi udami i nadmiarem centymetrów w biodrach, przy czym góra ciała pozostaje względnie szczupła. Kobieta o sylwetce typu jabłka ma relatywnie szczupłe nogi, ale jej bolączką jest nadmiar kilogramów w górnej części ciała. Kobieta o budowie klepsydry ma masywne uda i biodra, również szerokie ramiona i biust, ale jej talia pozostaje względnie szczupła. Kobieta o sylwetce typu „tuba” , jeżeli ma nadwagę, pragnie zazwyczaj wyszczuplić swoje ciało równomiernie. Zdarza się tez, wcale nie rzadko, że kobiety o prawidłowej, a nawet szczupłej sylwetce, maja problemy z nadmiarem centymetrów w określonych częściach ciała, na przykład w udach, biodrach, biuście i ramionach lub na brzuchu i w talii.

Jak ukryć wystający brzuch

Bez względu na to, czy sylwetka jest ogólnie puszysta, czy też dość szczupła, dobrym rozwiązaniem będą bluzki koszulowe wypuszczone na wierzch spodni lub wąskiej spódnicy o kroju tuby, najlepiej w jednolitych barwach (niekoniecznie ciemnych) lub w niewielki wzorek (duże wzory zdecydowanie pogrubiają). Bluzki takie powinny być lekko dopasowane do figury, ale nigdy obcisłe. Materiał powinien być dość sztywny, nie może być zbyt „lekki”, delikatny, ponieważ zamiast ukrywać, będzie eksponował wystający brzuch. Dobrym rozwiązaniem będą bluzki z zaokrąglonym dołem, które zdecydowanie wysmuklają sylwetkę. Unikać należy natomiast błyszczących, połyskujących tkanin, które „dodają centymetrów”. Warto zaopatrzyć się w bardzo modny obecnie szeroki pasek, podkreślający biodra. Oczywiście, mając problemy z wystającym brzuchem, nie nosimy pasków w talii, lecz dość nisko, na biodrach, w zestawieniu z niezbyt obcisłą, lub wręcz luźną, długą górą. Na dół, jeśli nogi są szczupłe i zgrabne, można zaproponować legginsy lub spodnie rurki, ewentualnie spódniczkę mini. Jeśli mamy też problem z nogami, spodnie powinny mieć zdecydowanie prosty krój, jednak nie powinny być zbyt szerokie, gdyż to przytłoczy i „pogrubi” całą sylwetkę.

Jeżeli osoba jest dość szczupła, a jedyny problem stanowi nadmiar centymetrów w okolicy brzucha, wówczas dobrym rozwiązaniem będą wszelkie rozszerzające się ku dołowi spódnice (wyrównają one proporcje sylwetki, sprawiając, że będzie ona wyglądała na zgrabniejszą), jednak nie te marszczone już od talii.

Na zakończenie warto dodać, iż aktualna moda sprzyja właśnie takiej sylwetce, z lekko wystającym brzuchem – jeszcze kilka lat temu modne było wszystko, co mocno przylega w talii, teraz bluzki i swetry są zdecydowanie bardziej luźne w tych, jakże strategicznych miejscach.

Jak poradzić sobie z nadmiarem centymetrów w biodrach i udach

Dla znaczącej części kobiet(tych szczupłych i tych z nadwagą), problem z doborem odpowiednich ubrań rozpoczyna się od pasa w dół. Góra sylwetki jest względnie szczupła, a dół (tzn. biodra oraz nogi) jest masywniejszy, co zaburza ogólne proporcje figury. Opis ten odpowiada typowej sylwetce w typie gruszki. Ten typ figury jest charakterystyczny dla kobiet (wśród mężczyzn występuje sporadycznie). Dla części kobiet problemem staje się na przykład kupienie spodni, które ładnie by leżały, ponieważ te, które są dobre w biodrach i w udach, w talii są zdecydowanie za szerokie. Przy tego typu sylwetce bardzo korzystnie prezentują się spodnie biodrówki lub z lekko obniżonym stanem. Są wręcz stworzone dla pań o wyraźnych biodrach, natomiast nie polecane dla kobiet o chłopięcej budowie. Masywny dół sylwetki niezbyt korzystnie prezentuje się natomiast w spodniach z podniesioną talią, ponieważ, mimo iż taki wariant wydłuża nogi optycznie, jednakzałożone na wierzch, będą podkreślały dysproporcje między góra a dołem.

Doskonałym rozwiązaniem dla pań o sylwetce gruszki będą natomiast szerokie, ukrywające biodra spódnice, sięgające raczej za kolano. Góra sylwetki nie może być jednak zbytnio „dociążona” - dobre będą, tak modne aktualnie, bolerka, które zaakcentują górę sylwetki, jednocześnie eksponując szczupłą talię.

Unikajmy jednak spódnic wąskich, o kroju tuby (chyba, że naszym problem są wyłącznie masywne uda, a biodra są odpowiedniej szerokości), a także wąskich spodni typu rurki, legginsów i wszelkich strojów z szerszą, luźną górą oraz obcisłym dołem. Idealne spodnie powinny mieć nogawki proste, nie za szerokie, ale też nie opinające ud.

Jak wyszczuplić sylwetkę

Aby osiągnąć efekt optycznego wyszczuplenia całej figury, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, resztę zostawić zaś zdrowemu rozsądkowi i intuicji.

  1. kolory – starajmy się wybierać raczej ciemne, stonowane barwy, unikajmy krzykliwych, mocnych kolorów, chyba, ze będą to dodatki, wówczas takie kolory są jak najbardziej wskazane. Dodatkowo pamiętajmy zawsze, że miejsca, z których nie jesteśmy zadowolone powinno się, „chować” w ciemnych kolorach, a swoje atuty można podkreślać jaśniejszą barwą. To samo dotyczy proporcji sylwetki – jaśniejsze barwy lekko optycznie poszerzają, ciemniejsze, zwłaszcza czarna – wyszczuplają sylwetkę.
  2. wzory – tkaniny w drobne wzorki są jak najbardziej polecane –drobne kropki, kwiatuszki, paseczki czy kratka, tymczasem duże, zwłaszcza w jaskrawych barwach, wzory zdecydowanie pogrubiają.
  3. dodatki – torebki dla osób z nadwagą powinny być zdecydowanie duże (takie obecnie są modne). Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że im większą nadwaga, tym większa powinna być torba. Paski, szerokie, najlepiej, jeśli będą podkreślały biodra, nie talię.
  4. buty – jeśli to możliwe (stan zdrowia itp.) na obcasie, lecz nie na cieniutkiej szpilce, ale wygodnym słupku. Pamiętajmy, zwłaszcza, jeśli zakładamy spódnicę, zdecydowanie lepiej i szczuplej będziemy się prezentować w butach na stabilnym, wyższym obcasie. Zdecydowanie odradzamybalerinki, które niesamowicie „pogrubiają i skracają” nogi.
  5. tkaniny – naturalnie opływające sylwetkę, nie zbyt sztywne, ale też nie zbyt cienkie, „lejące się”. Jeżeli dzianiny, to nie o grubych splotach, ale też nie zwiewne, przylegające do sylwetki , powinny być możliwie w ciemnym kolorze, ponieważ dzianina sama w sobie „dodaje centymetrów”
  6. w sytuacjach ekstremalnych – sięgamy po bieliznę wyszczuplającą, która czasami potrafi wręcz zdziałać cuda.

Na zakończenie: do tych wszystkich porad jeszcze jedna, ostatnia, ale bardzo ważna: konieczny jest optymizm i uśmiech na twarzy, a wówczas w każdym ubraniu będziemy wyglądać pięknie.

All comments