Głodówki oczyszczające  - czemu służą?

Głodówki oczyszczające - czemu służą?

Oczyszczanie organizmu staje się coraz bardziej popularne w życiu współczesnego człowieka. Aktualnie można zauważyć pewien trend ogólnospołeczny przejawiający się w coraz częstszym stosowaniu różnorodnych metod oczyszczania organizmu z toksyn, począwszy od stosowania specjalnych zestawów ziołowych, różnorodnych diet, Az do całkowitego postu. Informacje na temat różnorodnych sposobów na oczyszczanie czerpiemy z tradycji medycznych różnych narodów. Medycyna konwencjonalna odnosi się do tego typu zachowań z rezerwą, lecz niektórzy lekarze są skłonni dostrzegać pozytywne strony niektórych metod oczyszczania organizmu.
 

Co to jest dieta oczyszczająca?

 
Nasz organizm odżywiany na co dzień pożywieniem ogólnodostępnym, często w nadmiernych ilościach i nieodpowiedniej jakości pod względem biologicznym, oprócz niezbędnych do życia składników odżywczych, każdego dnia otrzymuje mnóstwo substancji szkodliwych dla zdrowia, które odkładane są w naszych tkankach i narządach. Również trawienie i rozkład pożywienia powoduje powstawanie różnorodnych związków o charakterze toksycznym, które, gdy latami są „przechowywane w naszych organizmach” , powodują szereg dolegliwości zdrowotnych, od bólu głowy i złego samopoczucia poprzez brak odporności, aż po ciężkie choroby. Wielu z nas nawet nie przypuszcza, ze ich trwające czasem długo, dolegliwości można by bez większego problemu usunąć, próbując oczyścić swój organizm przy pomocy diety oczyszczającej lub postu. Czasami intuicyjnie wręcz odczuwamy potrzebę takiego detoksu, chociaż możemy sobie z tego nie zdawać sprawy. Jak pisze Carrie L’Esperance w swojej książce „Diety oczyszczające na każdą porę roku”, Skuteczność postu jest prostym wynikiem procesów zachodzących w naszym ciele, umyśle i duszy. Głodowanie polega zatem na „stopniowym godzeniu się z własnym ciałem”. Korzyści, jakie przyniesie nam post nie będą się ograniczały wyłącznie do poprawy zdrowia w sensie fizycznym, ale zmienia on także konstytucje psychiczna człowieka, prowadząc do jego rozwoju w sensie duchowym. W czasie stosowania głodówek pacjenci opisują swoje samopoczucie jako bardzo dobre, wręcz euforyczne.
Warto wspomnieć, że utrata wagi podczas stosowania głodówki nie powinna być zbyt duża. Nie zaleca się np. postu polegającego wyłącznie na spożywaniu wody. Większość ludzi gromadzi bowiem w tkance tłuszczowej groźne dla zdrowia substancje (między innymi pestycydów). Podczas radykalnej głodówki te substancje zostają uwolnione, ale zamiast zostać wydalone na zewnątrz odkładają się niestety w szpiku kostnym.
W trakcie leczenia metodą postu musimy być przygotowani na szereg nieprzyjemnych dolegliwości, jakie się mogą pojawić. Możemy doświadczyć między innymi bólu głowy, problemów trawiennych, wysypki, zmęczenia. Wszystkie te dolegliwości są jednak pozytywnym symptomem: oznaczają pozbywanie się przez organizm nagromadzonych toksyn czyli krótko mówiąc odtruwanie.
Samoleczenie metodą stosowania postów i głodówek można prowadzić poprzez rezygnację z pewnych określonych grup pokarmów, poprzez rezygnację z przyjmowania pokarmów stałych ograniczając się tylko do płynów (soki, herbaty ziołowe) aż do rezygnacji z wszelkiego pożywienia. Posty można stosować przez krótki czas, lub w dłuższym okresie czasu. Niektóre głodówki wymagają ściśle określonego czasu stosowania.
 
 

Czy posty mogą stosować wyłącznie osoby cieszące się znakomitym zdrowiem?

 
Część głodówek jest faktycznie zarezerwowana dla tej grupy ludzi, jednak część chorób wręcz znakomicie się leczy stosując kuracje głodowe, dla niektórych pacjent taka kuracja może stać się wspaniałym wstępem do leczenia. Jednak istnieją pewne ograniczenia w stosowaniu kuracji głodowych. Definitywnie nie powinny pościć osoby poważnie chore, na przykład zmagające się z nowotworem. Ograniczenia do stosowania głodówek dotyczą też chorych na cukrzycę i choroby serca, osób z niedowagą, młodzieży do 18 roku życia, a także uzależnionych od narkotyków i alkoholu.
 

Czego należy unikać podczas stosowania postu oczyszczającego?

 
Przede wszystkim należy unikać forsownych ćwiczeń fizycznych, skupiając się na wewnętrznym oczyszczaniu organizmu. Wskazane są natomiast lekkie prace np. w ogródku oraz spokojne spacery. Należy również odstawić wszelkie używki i stosowane bez recepty leki. Kto jednak nie jest w stanie całkowicie zrezygnować z palenia, powinien przynajmniej starać się palić jak najmniej w trakcie głodówki .Sam post z pewnością przyczyni się też do zmniejszenia łaknienia nikotyny.
 

Głodówka winogronowa na jesień

 
Cytowany już autor Carrie L’Esperance jako przykład postu odpowiedniego na jesienną porę roku podaje krótki, 3 -4 dniowy post winogronowy.
Winogrona są cennym źródłem różnorodnych składników służących zdrowiu. Zawierają bowiem bioflawonoidy, a także bardzo silne przeciwutleniacze. Pomagają oczyszczać organizm z toksyn , neutralizują tez substancje rakotwórcze. Oprócz tego winogrona służą naszemu układowi krwionośnemu, wzmacniając ścianki naczyń krwionośnych, a także wpływają na naszą cerę , włosy i paznokcie.
Post winogronowy najlepiej przeprowadzać jesienią, kiedy mamy szeroki wybór tych owoców. Szczególnie polecane są winogrona czerwone. W skrócie metoda ta polega na jedzeniu dużych ilości tych owoców oraz piciu soku winogronowego przez okres 3 – 4 dni, jednocześnie rezygnując ze wszelkich innych pokarmów oraz napojów. Podczas tego postu należy wspomagać oczyszczanie organizmu poprzez spożywanie ziołowej herbatki przeczyszczającej. Głodówkę tę można powtarzać co miesiąc.
 
 
Bibliografia: L’Esperance C. „Diety oczyszczające na każdą porę roku” W-wa 2008

All comments