x 
Twój koszyk jest pusty
A A A

Czy piwo tuczy?

Oceń ten artykuł
(28 głosów)

To pytanie nurtuje wiele osób pragnących stracić na wadze lub pragnących utrzymać szczupłą sylwetkę, pozwalających sobie od czasu do czasu na drinka. Panuje wiele obiegowych i błędnych przesądów na temat piwa i jego wpływu na wagę (ewentualnie nadwagę). Spróbujemy je teraz przeanalizować.

Piwo a nadwaga

Powszechnie sądzi się, że piwo jest tuczące, ponieważ jest bardzo kaloryczne. Nie do końca jednak jest to prawdą, a nawet, wg niektórych badań, jest to twierdzenie całkowicie błędne. Piwo jest dość kaloryczne (zarówno ciemne, jak i jasne), ponieważ w ½ litra (puszka lub butelka) zawiera od 250 do ponad 300 kalorii. Kaloryczność piwa jest zależna od zawartości alkoholu (około 2/3 kalorii w piwie pochodzi z alkoholu)– zatem piwa mocniejsze są bardziej kaloryczne. Źródłem kalorii w piwie jest alkohol oraz węglowodany i w niewielkim stopniu białka. (piwo nie zawiera tłuszczu).

Czy zatem osoby dbające o linię oraz odchudzające się powinny z niego całkowicie zrezygnować? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna.

Na pewno osoby na diecie (zwłaszcza ścisłej ) powinny z piwa zrezygnować, ponieważ jego kaloryczność jest dość wysoka i nie służy chudnięciu. Inaczej sprawa wygląda dla tych, którzy nie mają nadwagi i chcą utrzymać szczupłą sylwetkę. Oni mogą sobie pozwolić od czasu do czasu na szklaneczkę lub 2 piwa. Piwo samo bowiem nie tuczy, raczej tyjemy wówczas, kiedy wypijamy go za dużo. Piwo działa moczopędnie, więc pomaga na problemy z nerkami i układem moczowym. Pewną wadą tego trunku jest natomiast fakt, że wybitnie wzmaga apetyt (być może właśnie ta właściwość piwa powoduje, że jego amatorzy tyją). Tyciu sprzyja też wielogodzinne przesiadywanie w pubach i knajpkach połączone z piciem piwa.

Wpływ piwa na zdrowie

Piwo relaksuje i zwalcza stres, ale oprócz tego niewątpliwie pozytywnego efektu wpływa jeszcze w inny pozytywny sposób na nasz zdrowie. Oto kilka przykładów:

- piwo korzystnie wpływa na serce (reaktywne białko CRP po trzech tygodniach regularnej konsumpcji piwa obniżyło się o 35% w porównaniu do poziomu po wypijaniu piwa bezalkoholowego)

- piwo redukuje ryzyko zawału (max 1 drink dziennie dla kobiet i 2 drinki dla mężczyzn)

- piwo pozytywnie wpływa na osoby starsze – pomaga rozszerzać naczynia krwionośne, korzystnie wpływa na pracę nerek, pomaga zasnąć

- piwo jest pozbawione cholesterolu

- piwo ma właściwości chroniące przed nowotworami – polifenole zawarte w piwie i winie zmniejszają znacząco komórki rakowe (wg badań naukowców z Uniwersytetu Porto w Portugalii, związek ozwie xanthohumol zawarty w piwie oddziałuje bardzo silnie na komórki rakowe obniżając ich koncentrację).

 

W artykule wykorzystano fragment książki „Zdrowe życie – odżywianie, aktywność dla wszystkich” K.Kijka

 

 

Czytany 40314 razy

Skomentuj